Search

Ei kaikki miehet

– mutta liian moni

Naisjärjestöt yhteistyössä NYTKIS ry on toteuttanut kesällä 2024 miesten asenteita kartoittavan väestötasoisen kyselytutkimuksen osana Suomen väkivaltaobservatorion Valoa, ei väkivaltaa -kampanjaa.

Joka neljäs nuori mies uskoo, että nainen voi ansaita väkivallan

Miesten asenteet naisiin kohdistuvaa väkivaltaa kohtaan ovat huolestuttavia; joka neljäs alle 35-vuotias mies uskoo, että nainen voi ansaita häneen kohdistuvan väkivallan esimerkiksi ulkonäöllään, pukeutumisellaan tai käytöksellään. Kaikista miehistä näin ajattelee joka viides. 

Huolestuttavista tutkimustuloksista huolimatta tunnelin päässä on valoa, sillä valtaosa miehistä tunnistaa vastuunsa väkivallan lopettamisesta. Tutkimustulokset kertovat, että miehet ovat erittäin moninainen joukko. Ei kaikki miehet – mutta liian moni. Väkivaltakulttuuri tappaa ja siitä kärsivät kaikki sukupuolet, myös miehet.  

Väkivaltaa ei voi koskaan ansaita. Vastuu naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisesta on sen tekijöillä – eli miehillä.

Seuraa kampanjaa somessa ja mediassa

Tutkimustulokset julkaistiin 12.11. klo 10-12 eduskunnan kansalaisinfossa. Julkistustilaisuuden voit katsoa jälkikäteen osoitteesta www.nytkis.org/live

Tutkimuksen julkistamisesta alkaa vuosittainen Valoa, ei väkivaltaa -kampanja, joka nostaa esille naisiin kohdistuvaa väkivaltaa. Kampanja kestää 19.11. asti. 

Jaa kampanjaan liittyviä somepostauksia tileiltä @nytkis_ry ja @vakivaltaobservatorio. 

Näytetään yhdessä, ettei väkivalta kuulu Suomeen!

Mikä on Suomen väkivaltaobservatorio?

Suomen kansallinen väkivaltaobservatorio on kansalaisjärjestöjen, tutkijoiden ja yksityishenkilöiden muodostama verkosto naisiin kohdistuvaa väkivaltaa vastaan. Observatorio seuraa lainsäädäntöä, ottaa kantaa ajankohtaiseen keskusteluun ja toimii naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisena asiantuntijana.Väkivaltaobservatorio on osa European Women’s Lobbyn EWL European Observatory against Violence against Women -verkostoa, joka toimii naisiin kohdistuvaa väkivaltaa vastaan.

Väkivaltaobservatorio perustettiin vuonna 2005, ja sitä koordinoi Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry. Observatorion puheenjohtaja vaihtuu vuosittain.

PUHEENJOHTAJA 2024

Silla Kakkola, Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry

SIHTEERI

Laura Sviili, järjestökoordinaattori, Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry, laura.sviili@nytkis.org

TOIMINNASSA MUKANA OLEVAT JÄRJESTÖT

  • African Care ry
  • Amnesty International
  • Ensi- ja turvakotien liitto
  • Ihmisoikeusliitto
  • Kokoomuksen Naisten Liitto ry
  • Kristillisdemokraattiset Naiset ry
  • Lyömätön Linja Espoossa
  • Monika-Naiset liitto ry
  • MLL Turvaverkko Helsinki
  • Naisasialiitto Unioni ry
  • Naisjärjestöjen Keskusliitto
  • Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry
  • Naisten Linja Suomessa ry
  • Nuorten Exit
  • Sosialidemokraattiset Naiset
  • Suomen Keskustanaiset ry
  • Suomen Nuorten Naisten Kristillinen Yhdistys
  • Svenska Kvinnoförbundet r.f.
  • Vasemmistonaiset
  • Vihreät Naiset ry

ARVOT JA PERIAATTEET

Suomen kansallisen väkivaltaobservatorion arvot ja periaatteet noudattavat European Women’s Lobbyn (EWL) näkemyksiä.

1. Feministinen näkökulma

Naisiin kohdistuvaa väkivaltaa pidetään rakenteellisena ongelmana, jonka juuret ovat sukupuolten välisessä epätasa-arvossa ja valtasuhteissa. Käsityksemme naisiin kohdistuvasta väkivallasta pohjautuu Pekingin toimintaohjelmaan: ”Naisiin kohdistuva väkivalta on osoitus naisten ja miesten historiallisesti eriarvoisista valtasuhteista, jotka ovat johtaneet siihen, että miehet ovat alistaneet ja syrjineet naisia, sekä estäneet naisten tasavertaisuuden. Naisiin läpi elämän kohdistuva väkivalta juontuu oleellisesti kulttuurisista malleista, varsinkin tiettyjen perinteisten tai tavanomaisten käytäntöjen haitallisista vaikutuksista sekä kaikkiin rodullisiin, sukupuolisiin, kielellisiin tai uskonnollisiin äärimmäisyyksiin liittyvistä teoista, jotka pitävät naiset alistetussa asemassa perheissä, työpaikoilla, yhteisöissä ja yhteiskunnissa.”

2. Naisten oikeudet ovat ihmisoikeuksia

Naisiin ja tyttöihin kohdistuva väkivalta sekä yksityisessä että julkisessa tilassa on ihmisoikeusloukkaus.

3. Naisten itsemääräämisoikeus ja voimaantuminen

Kansalaisjärjestöjen on naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisessa työssä edistettävä naisten itsemääräämisoikeutta ja voimaantumista.

4.Prostituutio ja ihmiskauppa

Prostituutio ja ihmiskauppa ovat vakavia naisiin kohdistuvia ihmisoikeusrikkomuksia.

5.Moninaisuuden tunnustaminen

Naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisessa työssä on huomioitava naisten väliset erot ja moninaisuus.