
AJANKOHTAISTA
NYTKIS ry:n puheenjohtajajärjestö vuonna 2010 on Vasemmistonaiset. NYTKIS ry:n puheenjohtaja on Minna Sirnö ja varapuheenjohtaja Lena Paju.
NYTKIS ry:n hallitus 2010
NYTKIS ry:n vuoden 2010 toimintasuunnitelma
Kuntaliitto ja NYTKIS ry järjestävät:
KUNTIEN TASA-ARVOFOORUMI 2.9.2010 KUNTATALOLLA HELSINGISSÄ
Ilmoittautumiset 17.8. mennessä
Tasa-arvofoorumissa pohditaan naisten ja miesten tasa-arvon merkitystä kunnan elinvoiman ja palvelujen turvaamisessa
* Onko kunnan elinvoiman ja innovaatioiden kehittämisessä eroa naisten ja miesten kannalta?
* Miten työelämän muutokset vaikuttavat kuntapalveluihin, miehiin ja naisiin?
* Kuinka kuntapäättäjät ottavat tasa-arvon huomioon?
* Onko tasa-arvon edistäminen kuntapolitiikassa naisten vai miesten asia?
Tapahtuma on tarkoitettu kuntien luottamushenkilöille, naisille ja miehille; kunnanhallitusten, valtuustojen, lauta- ja toimikuntien jäsenille sekä maakuntaliittojen ja muiden kuntayhtymien hallitusten ja valtuustojen jäsenille. Myös muut kuntien tasa-arvoasioista kiinnostuneet luottamushenkilöt ovat tervetulleita tilaisuuteen.
Kuntaliitto järjestää tilaisuuden yhteistyössä Naisjärjestöt yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry:n ja puolueiden naisjärjestöjen kanssa. Ohjelma on suomeksi.
Osallistumismaksu on 50 euroa.
Ilmoittautuminen 17.8.2010 mennessä Kuntaliittoon Marja-Liisa Hyrkkäselle, marja-liisa.hyrkkänen@kuntaliitto.fi tai lomakkeella Kuntaliiton verkkopalvelussa osoitteessa www.kunnat.net/tasa-arvofoorumi. Samassa osoitteessa on tilaisuuden ohjelma ja lisätietoja.
Lisätietoja: Kuntaliitto, Erityisasiantuntija Sinikka Mikola, puh. 09-771 2210, 050-342 8218, sinikka.mikola@kuntaliitto.fi.
Tasa-arvofoorumi on osa Kuntaliiton ja NYTKIS ry:n tasa-arvoprojektia "Eurooppalainen paikallis- ja aluehallinnon tasa-arvon peruskirja kuntien tasa-arvon systemaattisen edistämisen välineenä". Sosiaali- ja terveysministeriö ja Euroopan sosiaalirahasto rahoittavat projektia.
Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry:n kannanotto sisäisen turvallisuuden ministeriryhmälle 7.6.2010:
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on ansiokkaasti tuottanut kokonaisvaltaisen ohjelman naisiin ja tyttöihin kohdistuvan väkivallan vähentämiseksi Suomessa. Suunnitellussa muodossa toteutuessaan ohjelma voi vähentää väkivaltaa ja sen uusiutumista ja väkivallasta yhteiskunnalle aiheutuvaa mittavaa taloudellista rasitusta. Ohjelma on nyt aika hyväksyä ja sen toteuttamiseen tulee myöntää asianmukainen ja varma rahoitus.
THL:n koordinoiman ohjelman hinnaksi on arvioitu alle 500 000 euroa vuonna 2011 ja yhteensä reilut 14 miljoonaa euroa vuosien 2011 ja 2015 välisenä aikana eli keskimäärin alle 2,9 miljoonaa euroa vuodessa. Naisiin kohdistuva väkivalta aiheuttaa Suomessa Heiskasen ja Piispan (2001) mukaan vuosittain n. 91 miljoonan euron välittömät kustannukset.
THL:n ohjelman hinta vastaa reilua kolmea prosenttia naisiin kohdistuvan väkivallan välittömistä kustannuksista. Lisäksi on huomioitava, että väkivallan välilliset kustannukset ovat erittäin suuret: Yhden kansalaisen kuoleman liikenneonnettomuudessa on Suomessa arvioitu aiheuttavan noin kahden miljoonan euron taloudelliset menetykset. Parisuhdeväkivallan uhreina kuolee vuosittain 20-26 naista (Salmi et al. 2009) mikä tekee 100-130 naista samalla aikavälillä, jolle ohjelman kustannukset kohdistuvat. Valtio kärsii mittavia taloudellisia menetyksiä myös tilanteessa, jossa uhri menettää työkykynsä fyysisen tai psyykkisen vamman seurauksena.
Kattavalla poikkihallinnollisella naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisella ohjelmalla voidaan huomattavasti vähentää väkivallan yhteiskunnalle aiheuttamia taloudellisia menetyksiä. Mm. Ruotsissa on tunnistettu ennaltaehkäisevään työhön panostamisen tärkeys. Siellä vastaavaan ohjelmaan (Action plan to combat men's violence against women, violence and oppression in the name of honour, and violence in same-sex relationship) on varattu yli 90 miljoonaa euroa aikavälillä 2007-2010.
NYTKIS ry muistuttaa, että valtio voi syyllistyä rakenteelliseen väkivaltaan, jos se ei kaikin käytettävissä olevin keinoin pyri ehkäisemään väkivaltaa ja auttamaan sen uhreja. Suomen tulee huolehtia poikkihallinnollisen naisiin kohdistuvan väkivallan vähentämisen ohjelman uskottavasta toimeenpanosta, mikäli valtio haluaa toimia allekirjoittamiensa kansainvälisten sopimusten edellyttämällä tavalla.
Väkivallan ehkäisytyölle on myös painavat taloudelliset perusteet: Tulevina vuosina yhteiskuntamme talouden tasapainottaminen tulee vaatimaan tuntuvia säästöjä. Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry toteaa, että ennaltaehkäisy on paras keino vähentää väkivallasta aiheutuvia taloudellisia ja inhimillisiä menetyksiä.
Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry:n puolesta,
Minna Sirnö Tanja Auvinen
puheenjohtaja pääsihteeri
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on yhteiskunnallinen järjestö, johon kuuluvat eduskunnassa edustettuina olevien puolueiden naisjärjestöt sekä Naisasialiitto Unioni ry, Naisjärjestöjen Keskusliitto ry ja Suomen Naistutkimuksen Seura ry.
Lähteet:
Markku Heiskanen ja Minna Piispa: Väkivallan kustannukset kunnassa: Viranomaisten arviointiin perustuva tapaustutkimus naisiin kohdistuvasta väkivallasta ja sen kustannuksista Hämeenlinnassa vuonna 2001
Venla Salmi & Martti Lehti & Reino Sirén & Janne Kivivuori & Mikko Aaltonen: Perheväkivalta Suomessa. OPTL Verkkokatsauksia 12/2009
www.sweden.gov.se: Action plan to combat men's violence against women, violence and oppression in the name of honour, and violence in same-sex relationships in Sweden
UUTINEN 28.5.2010
Suomen hallitus raportoi YK:n naisiin kohdistuvan syrjinnän poistavan yleissopimuksen seurannasta vastaavalle CEDAW-komitealle naisiin kohdistuvasta väkivallasta Suomessa heinäkuussa 2010. Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry koordinoi kansalaisjärjestöjen rinnakkaisraportin. NYTKIS järjesti keskiviikkona 26.5.2010 eduskunnan kansalaisinfossa seminaarin, jossa käsiteltiin raporttiluonnoksen sisältöjä. Paikalle saapui n. 25 aiheesta kiinnostunutta.
Kansalaisjärjestöjen rinnakkaisraportti saa lopullisen muotonsa kesäkuussa.
Tätä ennen raporttiluonnos lähetetään vielä aiheesta lausunnon antaneiden
järjestöjen kommentoitavaksi.
Aika: keskiviikko 26.5.2010 klo 10-12
Paikka: Eduskunnan kansalaisinfo, Arkadiankatu 3, Helsinki
Suomen hallitus raportoi YK:n naisiin kohdistuvan syrjinnän poistavan yleissopimuksen seurannasta vastaavalle CEDAW-komitealle naisiin kohdistuvasta väkivallasta heinäkuussa 2010. NYTKIS ry koordinoi kansalaisjärjestöjen varjoraportin, jossa järjestöt esittävät oman arvionsa Suomen tilanteesta ja hallituksen toimenpiteistä naisiin kohdistuvan väkivallan poistamiseksi. Tervetuloa seminaariin kuulemaan, miten naisiin kohdistuvan väkivallan ehkäisemisessä on järjestöjen mielestä onnistuttu ja keskustelemaan varjoraportin sisällöistä!
OHJELMA:
Klo 10.00 Avaus
NYTKIS ry:n puheenjohtaja, kansanedustaja Minna Sirnö
Klo 10.10 YK:n CEDAW-sopimus ja naisjärjestöt
Kokoomuksen Naisten Liiton pääsihteeri Elina Laavi
Klo 10.25 Kansalaisjärjestöraportti naisiin kohdistuvasta väkivallasta
NYTKIS ry:n pääsihteeri Tanja Auvinen
Klo 11.15 Keskustelua ja kommentteja
Klo 11.50 Päätössanat
Minna Sirnö
Avoin yleisötilaisuus. Lämpimästi tervetuloa!
Tervetuloa Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry:n ja ainejärjestö Vastakarvan järjestämään keskustelutilaisuuteen:
Aika: tiistai 25.5.2010 klo 14-16
Paikka: Bulevardi 11 A 1, Helsinki
Muuta: Englanninkielinen tilaisuus. Virvoketarjoilu.
Tilaisuudessa toimii alustajana tri Ave Maria Semakafu, Puolueiden demokratiayhteistyö ry:n (DEMO) Tansanian ohjelman koordinaattori. Semakafu kertoo naisten asemasta Tansaniassa ja työstään naisten voimaannuttamiseksi ja naisten poliittisen osallistumisen lisäämiseksi vielä hyvin patriarkaalisessa tansanialaisessa yhteiskunnassa. Tilaisuudessa on varattu runsaasti aikaa keskustelulle naisten asemasta Tansaniassa ja Suomessa.
MIELIPIDEKIRJOITUS
Julkaistu HS:issa 9.5.2010 (julkaistu mielipide on lyhennetty versio alkuperäisestä kirjoituksesta)
Aune Flinck ja Henrik Elonheimo kirjoittivat ("Lähisuhdeväkivaltaa pitää voida sovitella", HS Vieraskynä 5.5.) naisjärjestöjen vastustavan lähisuhdeväkivallan sovittelua perustaen näkemyksensä ideologioille tutkimustiedon sijasta. Lähisuhdeväkivallan ollessa kyseessä osapuolet ohjataan sovitteluun joko poliisin tai syyttäjän taholta. Tällöin väkivalta on usein jatkunut jo pitkään, ja se on luonteeltaan vakavaa.
Vuonna 2005 eduskunnan lakivaliokunta totesi esityksestä sovittelulaista, että lähisuhdeväkivaltaa sisältäviä tapauksia ei tulisi ottaa soviteltaviksi esimerkiksi silloin, kun väkivalta on kyseisessä suhteessa toistuvaa. Sovitteluun suhtautuvat kriittisesti myös Euroopan neuvosto ja YK. Euroopan neuvoston naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisen kampanjan (2006-2008) loppuraportissa todetaan, että perheväkivaltaa ei tulisi sovitella. YK:n naisten syrjinnän poistamista käsittelevä komitea (CEDAW) odottaa tulevana kesänä raporttia Suomen hallitukselta. Komitea on ilmaissut huolensa siitä, edistetäänkö sovittelussa naisten ihmisoikeuksia ja johtaako sovittelu rikoksentekijöiden välttymiseen syytteeltä.
Huolet eivät ole turhia. Monissa maissa on päädytty siihen, että näitä rikoksia ei sovitella lainkaan. Toisin kuin Flinck ja Elonheimo antavat ymmärtää, on olemassa myös runsaasti tutkimusta, joka kyseenalaistaa sovittelun käytön lähisuhdeväkivaltatapauksissa.
Lähisuhdeväkivalta on nähty liian pitkään yksityisen piiriin kuuluvana, parisuhdedynamiikasta johtuvana, osapuolten keskinäisenä ongelmana. Sovittelun ideologia, jossa rikos ymmärretään konfliktiksi tekijän ja uhrin välillä, voi johtaa uhrin syyllistymiseen ja teon vähättelyyn. Väkivaltaisissa parisuhteissa väkivallan tekijän kontrolli ulottuu useimmiten kodin seinien ulkopuolelle ja väkivallan uhrin voimavarat ovat vähissä. Vaarana onkin, että uhri ei ole sovittelussa sovittelulain edellyttämällä tavalla tasapuolinen neuvottelukumppani. Naisia auttavalle Naisten Linjalle on tullut yhteydenottoja, joissa naiset ovat kertoneet huonoista sovittelukokemuksistaan. Jotkut naiset ovat kokeneet sovittelijoiden asettuneen tekijän puolelle, ja että tekijä on selvinnyt seuraamuksitta.
Sovittelumenettely myös altistaa naiset uhkailulle. Sovittelu tarjoaa niukalti keinoja turvata väkivallan loppuminen tapauksissa, joissa tekijä ei ole poikkeuksellisen motivoitunut käytöksensä muuttamiseen. Tietoon on tullut tilanteita, joissa nainen on pahoinpidelty pian sovittelun jälkeen, joskus jopa samana iltana. Lähisuhdeväkivallan uhrit ja tekijät tarvitsevat moniammatillisia erityispalveluja.
Minna Sirnö Tanja Auvinen
puheenjohtaja pääsihteeri
Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry
European Women's Lobbyn VALOKUVAKILPAILU 30.6.2010 asti:
European Women's Lobby (EWL) järjestää valokuvakilpailun 15-40-vuotiaille naisille. Parhaat työt pääsevät esille Brysselissä pidettävään näyttelyyn, joka kiertää mahdollisesti muuallakin Euroopassa. Lue säännöt ja osallistu! Alkukieliset säännöt ja tietoa mm. kilpailun palkinnoista osoitteessa www.womenlobby.org.
NYTKIS RY:N KANNANOTTO 23.4.2010
Julkaisuvapaa heti
Vaikka miten päin yrittäisi asian kääntää, niin lopputulos on tämä: naiset ovat köyhempiä kuin miehet. Työelämän epätasa-arvo - kuten pienemmät palkat ja epätyypilliset työsuhteet - näkyvät myös eläkkeissä: naisen eläke-euro on keskimäärin 78 senttiä. Naisjärjestöt vaativat, että eläkekeskusteluun on nostettava myös naisnäkökulma.
Pienet eläkkeet eivät ole ainoa ongelma. Monella naisvaltaisella ja pienipalkkaisella alalla jäädään eläkkeelle alle 60-vuotiaana. Julkisen sektorin on kiinnitettävä entistä enemmän huomiota työhyvinvointiin. Perusteettomat pätkätyöt on saatava loppumaan ja ihmisiä palkattava tarpeeksi. Sosiaali- ja terveyssektorin työvoimatarve kasvaa lähivuosina huimaa vauhtia. Jos naisten työhyvinvointiin ei kiinnitetä tarpeeksi huomiota, on Suomen valtion turha haaveilla yleisestä eläkeiän noususta.
Työelämän segregaatio on yksi taustasyy naisten pienille eläkkeille. Suomella on nyt käsissään oivat keinot segregaation ja monen muun työelämää koskevan ongelman lääkitsemiseen: vanhempainvapaajärjestelmän uusiminen ja vanhempainvapaista johtuvien kustannusten jakaminen tasan. Suomalainen vanhempainvapaajärjestelmä pitää uusia 6+6+6-mallin mukaisesti. Uusi järjestelmä koostuisi kolmesta kuuden kuukauden jaksosta, joista yksi olisi äidille, yksi isälle ja yksi jaettavissa vanhempien sopimalla tavalla.
Lisätietoja: Tanja Auvinen, 050-4696242
UUTINEN 23.4.2010:
"Terveisiä YK:sta - ajankohtaista asiaa naisten asemasta". NYTKIS ry:n ja EDUVAKEn puheenjohtaja Minna Sirnöpuhui tilaisuudessa otsikolla "Jospa jokainen raskaus olisi toivottu! - Seksuaalioikeudet ja
maailman paraneminen". Sirnö totesi, että äitiysterveys on Suomen todellinen lippulaiva lisäsi, että synnytyskuolemia kehitysmaissa voitaisiin vähentää merkittävästi jo pelkästään parantamalla antiseptisten tarvikepakettien saatavuutta köyhissä maissa.
NYTKISin pääsihteeri Tanja Auvinen, Suomen UNIFEMin toiminnanjohtaja Elina Multanen ja Vasemmistonaisten naispoliittinen sihteeri käsittelivät naisjärjestöjen puheenvuoroissa YK:ta ja Pekingin toimintaohjelmaa ja sen merkitystä kansalliselle tasa-arvopolitiikalle. Naisjärjestöjen toivomuksena oli, että YK:n suunniteltu tasa-arvoyksikkö, ns. Gender Entity voisi aloittaa toimintansa mahdollisimman pian.
Seminaarin puheenvuorot:
Kansanedustaja, NYTKIS ry:n ja EDUVAKEn puheenjohtaja Minna Sirnö
YK:n merkitys
kotimaiselle tasa-arvopolitiikalle - naisjärjestöjen viestit:
YK:n naisten asemaa käsittelevä toimikunta - mitä, missä, milloin?
Pääsihteeri Tanja Auvinen, Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry
YK uudistuu - mitä tapahtuu tasa-arvoasioille?
Toiminnanjohtaja Elina Multanen, Suomen
UNIFEM
Pekingin toimintaohjelman merkitys Suomen tasa-arvopolitiikassa
Naispoliittinen sihteeri Lena Paju, Vasemmistonaiset
UUTINEN 23.3.2010:
Yli 80 % Oulun kaupunginvaltuutetuista on
allekirjoittanut perhe- ja lähisuhdeväkivallan vastaisen vetoomuksen.
Oulun
Seudun NYTKIS käynnisti 7.3 kunnanvaltuutettujen nimien keräämisen
valtakunnalliseen
perhe- ja lähisuhdeväkivallan vastaiseen
kampanjaan. Oulun vetoomus allekirjoituksineen
luovutettiin
perjantaina 19.3. apulaiskaupunginjohtaja Sinikka Salolle.
Kunnanvaltuutettujen
nimien keruu jatkuu vielä Oulunsalossa, Kempeleessä, Muhoksella,
Kiimingissä
ja Haukiputaalla.
TIEDOTE: Oulun kaupunginvaltuutetut lupaavat torjua perheväkivaltaa
Alueelliset NYTKIS-toimikunnat levittävät väkivallan vastaisen julistuksen sanomaa ympäri Suomea. Seuraa alueellisen toiminnan sivuilta, kuinka kunnallisvaltuutettujen nimienkeruu sujuu Keski-Suomessa, Pirkanmaalla, Pohjois-Savossa ja Pohjois-Pohjanmaalla.
Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry:n
ja Suomen kansallisen väkivaltaobservatorion edustajat
luovuttivat
5.3.2010 naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisen julistuksen puhemies
Niinistölle ja varapuhemiehille Kääriäinen ja Filatov. Eduskunnan
enemmistö on allekirjoittanut julistuksen, jossa vaaditaan mm. riittäviä
resursseja naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisen toimintaohjelman
toteuttamiseen ja sitä, että väkivaltaa ei sovitella.
perjantaina 12.3.2010 klo 9.30-11.00
Eurooppatalo, Pohjoisesplanadi 31, 00100 Helsinki
EU:n puheenjohtajavaltio Espanja on nostanut naisiin kohdistuvan väkivallan torjumisen yhdeksi kautensa prioriteeteista. Suomessa THL valmistelee parhaillaan naisiin kohdistuvan väkivallan vähentämisen
toimintaohjelmaa Sosiaali- ja terveysministeriön toimeksiannosta.
Naisiin kohdistuva väkivalta on yleinen ihmisoikeusongelma sekä EU:ssa että muualla maailmassa. Perheväkivallan kohteena on useimmiten nainen. Vuosittain Suomessa jopa 50 naista kuolee väkivallan uhrina ja näistä kuolemista yli 50 % on lähisuhdeväkivallan seurausta.
Parlamentin tiedostustoimisto järjestää Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry:n kanssa paneelikeskustelun, jossa pohditaan sekä EU-tason että kansallisen tason toimia naisiin kohdistuvan väkivallan ehkäisemiseksi.
Panelisteina toimivat MEP Sari Essayah, MEP Liisa Jaakonsaari ja MEP Satu Hassi sekä Minna Piispa Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta. Rauni Kortesalmi Naisten linja -tukipuhelimesta pitää kommenttipuheenvuoron.
Paneelin juontaa Pia Puu Oksanen, Naisten ihmisoikeuskysymysten asiantuntija, Amnesty.
Lisätietoja: Pia Siitonen, pia.siitonen@europarl.europa.eu tai puh.
09-622 04514
NYTKISin ja Naisjärjestöjen Keskusliiton kannanotto:
RAISKAUS ON RAISKAUS JA AINA VÄKIVALTAA
Raiskauksista saadut lievät tuomiot sotivat selkeästi kansan oikeustajua vastaan. Viimeksi ihmisiä on kuohuttanut alaikäisen raiskaus, josta ensimmäisessä oikeusasteessa langetettiin ehdollinen tuomio. Seksuaalinen väkivalta onkin erityisesti nuoriin naisiin kohdistuvaa väkivaltaa: 70 % suomalaisista raiskauksen uhreista on alle 30-vuotiaita naisia.
Oikeusministeriöstä valmistuu lähiaikoina työryhmämietintö lapsiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta. Myös aikuisiin kohdistuva seksuaalinen väkivalta on otettu tarkasteluun. Naisjärjestöt vaativat, että tämä työ johtaa konkreettisiin uudistuksiin. Kiireellisimpiä muutoksia meidän mielestämme ovat raiskauksen määrittely uhrin suostumuksen puutteena. Tämä olisi kansainvälisten ihmisoikeusnormien mukaista. Tällä hetkellä Suomen lainsäädännön mukaan puolustuskyvyttömän ihmisen raiskaus luokitellaan seksuaaliseksi hyväksikäytöksi, mikäli puolustuskyvyttömyys on itse aiheutettua. Seksuaalisen hyväksikäytön rangaistusasteikko on laajempi kuin raiskausten. On myös täysin järjenvastaista, että raiskauksista annetuissa tuomioissa ´väkivallan puuttuminen´ voi olla lieventävä asianhaara. Raiskaus on aina itsessään väkivaltaa, jolla on sekä fyysisiä että psyykkisiä seuraamuksia uhrille.
Sekä aikuisiin että lapsiin kohdistuvaa seksuaalista väkivaltaa koskeva lainsäädäntömme on pikaisesti uudistettava.
Sirkka-Liisa Anttila
puheenjohtaja
Naisjärjestöjen Keskusliitto ry
Minna Sirnö
puheenjohtaja
Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry
Lisätietoja: Minna Sirnö, puh. 050-5113127
TIEDOTE 22.1.2010
MINNA SIRNÖ NAISJÄRJESTÖT YHTEISTYÖSSÄ NYTKIS RY:N JOHTOON
Perheystävällisyydestään palkittu poliitikko ajaa vanhempainvapaalainsäädännön uudistusta nyt 470 000 naisen rintamassa
Vasemmistoliiton kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu Minna Sirnö on valittu Naisjärjestöt Yhteistyössä NYTKIS ry:n puheenjohtajaksi kaudelle 2010.
Väestöliiton perheystävällisyyskyselyssä 2009 palkittu Sirnö nostaa vanhempainvapaalainsäädännön uudistamisen 6+6+6-mallin mukaiseksi yhdeksi puheenjohtajakautensa tärkeimmistä tavoitteista: "Isillä on oltava oikeus lastensa arkeen ja äideille tulee taata tasa-arvoisempi asema työmarkkinoilla. Vanhempainvapaalainsäädännön uudistaminen 6+6+6-mallin mukaiseksi parantaisi niin suomalaisten miesten kuin naistenkin oikeuksia."
Painopistealueena Sirnö nostaa esille myös naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisen työn: "Suomalaisella yhteiskunnalla on kansainvälisiin sopimuksiin perustuva velvoite puuttua naisiin kohdistuvaan väkivaltaan. Tähän työhön varattujen resurssien riittämättömyys ei luo hyvää Suomi-kuvaa. Kaiken väkivallan seurannaisvaikutukset ovat lisäksi niin inhimillisesti kuin taloudellisestikin täysin kestämättömiä. Meillä ei ole varaa säästää väärässä paikassa!"
Naisjärjestöt Yhteistyössä - Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on suomalaisten naisjärjestöjen yhteistyöjärjestö. Siihen kuuluvat eduskuntapuolueiden naisjärjestöt, Naisasialiitto Unioni ry, Naisjärjestöjen Keskusliitto ry ja Suomen Naistutkimuksen Seura ry. NYTKISin jäsenjärjestöihin kuuluu yhteensä noin 470 000 naista. Sirnö uskoo yhteistyön voimaan: "Suomessa naisjärjestöjen yhteistyöllä on kansainvälisesti tarkasteltuna harvinaisen vahva pohja. Samat ongelmat koskettavat hyvinkin erilaisia naisia, ja laajapohjainen yhteistyö on muutoksen avain."
VALOA - EI VÄKIVALTAA -KYNTTILÄTEMPAUS 25.11.2009
Käy tutustumassa eurovaaleihin tasa-arvonäkökulmasta TANE:n sivuilla! Omat sivunsa äänestäjille ja ehdokkaille. Äänestäjän sivuilla käydään läpi, mitä hyötyä tasa-arvosta on ja mitä tärkeitä tasa-arvokysymyksiä europarlamenttivaaliehdokkaiden tulisi edistää työssään. Ehdokkaiden Mitä voit tehdä -sivulla esitellään joitakin tapoja, joilla europarlamentaarikko voi edistää tasa-arvoa. Tasa-arvoteemat -sivuilla esitellään ehdokkaalle tärkeitä tasa-arvoteemoja vaalityötä varten. Lisäksi sivuillla on tietoa mm. EY:n tasa-arvodirektiiveistä jotka sitovat Suomea Euroopan unionin jäsenenä, europarlamenttivaaliaiheisia tasa-arvotilastoja sekä sanasto jossa on tasa-arvokeskustelussa käytettyjä avainsanoja.
allekirjoita European Women's Lobbyn kampanjavetoomus!EWL:n Euroopan laajuisen kampanjan tavoitteena on saada lisää naisia EU-politiikan korkeimmille tahoille, ja rohkaista kaikkia äänestämään seuraavissa EU-vaaleissa. Naisia on Euroopan väestöstä yli puolet, silti naiset ovat aliedustettuna EU:n toimielimissä. Europarlamenttivaalit ovat oiva mahdollisuus saada Euroopan unionista demokraattisempi. Moderni demokratia edellyttää naisten ja miesten tasapuolista osallistumista niiden päätösten tekemiseen, jotka vaikuttavat heidän elämäänsä.
Kampanjalle ovat antaneet tukensa jo maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors, kulttuuri- ja urheiluministeri Stefan Wallin, ministeri